EEN INSPIRERENDE AVOND met professionals uit de financiële sector
In het sfeervolle Huize Molenaar in Utrecht organiseerde Flanderijn gisteren weer een Ronde Tafel. Samen met professionals uit de financiële sector gingen we in gesprek over het Afsprakenkader Sociaal Incasseren — een breed gedragen initiatief dat inmiddels door meerdere banken en de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) is ondertekend.
De centrale vraag van de avond: is er binnen sociaal incasseren voldoende aandacht voor mentale problemen?
Mentale gezondheid als belangrijke factor
Het gesprek hierover werd geopend door Amine Bakkali, projectleider bij MIND Us. Mind Us heeft als doel het bevorderen van mentale gezondheid en het voorkomen van psychische problemen bij jongeren. In zijn presentatie met inspirerende voorbeelden benadrukte Amine het belang van een integrale aanpak van mentale en financiële problemen. Hoewel er vaak een verband is tussen schulden en mentale problemen lijken het soms gescheiden werelden te zijn.
De mens centraal in het incassoproces
Een betalingsafspraak moet passen bij de persoonlijke omstandigheden van een klant. Maar wat als het starten van zo’n regeling op dat moment niet haalbaar is? Denk aan jongeren die kampen met mentale klachten, stress of ingrijpende situaties zoals werkloosheid. Maar ook wanneer er een oplossing is gevonden voor de schulden blijft het belangrijk om aandacht te hebben voor de psychologische aspecten van schuldenvrij zijn. Helaas komt het te vaak voor dat mensen na enige tijd weer in de schulden komen.
Ook tijdens deze Ronde Tafel werd duidelijk dat incassoprocessen meer vragen dan alleen een financiële oplossing — het gaat vooral om aandacht. Aandacht voor de mens met zijn of haar specifieke problemen. Alleen dan bereik je duurzame oplossingen.
Gezamenlijke ambitie
De gezamenlijke ambitie aan tafel was dan ook helder: binnen sociaal incasseren moet meer aandacht zijn voor het verband tussen schulden en mentale problemen. Als Flanderijn gaan wij met deze boodschap aan de slag.